31 Ağustos 2014 Pazar

Kılıçdaroğlu nasıl Genel Başkan Oldu? CHP’ye operasyon yapılıyor / 8 Mayıs 2010

Değerli okur,
CHP’ye yıllar önce yapılan operasyon daha yeni konuşulmaya başladı. Bugün CHP’nin başında Kılıçdaroğlu varsa, ve CHP’yi yok olmaya doğru sürüklüyorsa bu operasyonun sonucudur.

Bu Operasyonun işareti 2008 yılında yayınlanan “Prospects for a ‘Torn’ Turkey: A Secular and Unitary Future? (Svante E. Cornell - Halil Magnus Karaveli) Kararsız Türkiye İçin Öngörü: Seküler (Laik) ve Üniter Bir Gelecek?” başlıklı ABD raporunda verilmişti. Raporuda Türkiye için öngörülen senaryolardan birinde, Deniz Baykal’ın CHP Genel Başkanlığından istifa etmeye ikna edilerek yerine Kemal Kılıçdaroğlu’nun getirilmesinin, CHP’yi AKP politikalarıyla daha uyumlu bir muhalafet partisi haline getireceği belirtiliyordu: “When Deniz Baykal was finally persuaded to resign as leader of the Republican People’s Party, he was replaced by Kemal
Kılıçdaroğlu, who(…)”

O günlerde operasyon konusu ciddi bir tartışma ortamı bulamamıştı. Zaman içinde CHP’ye yapılan operasyon meyvelerini verdi. Ortaya AKP’leşen bir Yeni CHP çıktı. Bu gelişme bir yandan CHP’yi yok olmaya sürüklerken, Türkiye de hızla uçuruma doğru yoluna devam etti.

Operasyonun tartışılacak yanı kalmamıştır. Sonuçları ortadadır. CHP’nin Olağanüstü Kurultayda Kemel Kılıçdaroğlu’ndan, operasyonunu tüm izlerini silerek kurtulması gerekmektedir.

Yazdığım tarihte çok da ilgi görmeyen yazım aşağıda sunulmuştur.
Sevgi ve saygıyla…

CHP’ye operasyon yapılıyor / 8 Mayıs 2010
ender erdemil

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal’ın gizlice çekilmiş görüntüleri olduğu söylenen bir video, kısa bir süre internet ortamında yayınlandı. Mahkeme erişilmesinin engellenmesi kararı verdiği için artık izlenmesi olanaksız.

Yapılan işin çirkinliği bir yana, RTÜK yasasında ve Basın yasasında yapılan değişikliklere göre internet sitelerinin kapatılması sonucunu doğuracak bir suç oluşturuyor. Ayrıca TCK 125. Maddesinde yazılan; “basın yoluyla hakaret” diye özetleyebileceğimiz fiili de oluşturuyor.

Kısaca, bu videoyu yayınlayanların başı fazlasıyla ağrıyacak.

 Peki, başlarını bu kadar ağrıtacak bu işi yapanların kaygısı sadece “reyting” miydi?

Videoyu yayınlayan yandaş gazete, Türk Silahlı Kuvvetlerine yöneltilen saldırıların da vurucu gücü görevini üstlenmişti. Ortaya çıkardığını söylediği darbe ve eylem planları, çetecilik suçlamaları davalar sürdükçe tek tek çöküyor. Dayanaksızlıkları ve düzmece oldukları ortaya çıkıyor.

İddiaların sahiplerinin iddialarını ortaya koymak için senaryolar, belgeler hazırladıkları, bu eylemleriyle de suç işledikleri davalar sonuçlandıkça ortaya çıkacak.

Baykal’ın gizlice çekilmiş görüntüleri olduğu söylenen video da kaynağı itibarıyla düzmece olabilir. Videoyu yayınlayanların amacı da en azından bunun tartışmaya açılmasını sağlamaktır.

CHP’liler dikkat!

Son günlerde Cumhuriyet Halk Partisine saldırılar yoğunlaştı. Başbakan Erdoğan’ın öncülüğünde pek çok kanaldan CHP’ye saldırı yöneltilmiştir. En vurucu olacağı düşünülen de Baykal’ın gizlice çekilen görüntüleri olduğu iddia edilen videonun yayınlanmasıdır.

Cumhuriyet Halk Partisi 22 Mayıs’ta Büyük Kurultayını yapacak. CHP’liler kurultaydan; yapısını düzeltmiş, devrimci yanı ağır basan bir partinin çıkmasını bekliyor. Son dönemdeki duruşuna bakılırsa, bunu sağlayacak olanın da Genel Başkan Deniz Baykal olduğu görülüyor.

Cumhuriyet Halk Partisine operasyon yapılıyor. Kurultay öncesinde parti içinde “Genel Başkan’ın kişiliği” tartışması açılmak isteniyor. Yapay yöntemlerle yeniden “Baykalcılar”“Baykal’a karşı olanlar” kamplaşması yaratılarak, 22 Mayıs’ta yapılacak Büyük Kurultay’ın “amaçlarından uzaklaşması”, “hedeflerinden saptırılması” amaçlanmaktadır.

Önümüzdeki günlerde Deniz Baykal basının daha çok eleştirilerine hatta saldırılarına maruz kalacaktır. Basında CHP’ye Genel Başkan olabilecek isimlerden söz edilmeye başlanırsa şaşırmamak gerekir.

Ne yapmalı?

Cumhuriyet Halk Partisini, çok daha zorlu bir mücadele dönemi beklemektedir. Bu mücadeleden başarılı çıkmak, Cumhuriyeti ayakta tutmak, onu yıkmak isteyenleri tarih sahnesinden yeniden silmek ancak Kurultaydan çıkacak, devrimci yanı ağır basan bir parti örgütüyle başarılabilir.

Kurultayın hedefine ulaşması, başarılı olabilmesi için, tüm CHP’lilerin Genel Başkanlarına sahip çıkarak, etrafında birleşmeleri gerekir.

CHP’ye yapılan operasyonu boşa çıkarmak CHP’lilerin görevidir. Sadece partilerine karşı değil, Türkiye’ye karşı da…

Ender Erdemil 8 Mayıs 2010

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder